Albert Einstein’ın beyninin çalınması – Einstein hakkında

Albert Einstein’ın beyni hakkında sorulara geçmeden önce Albert Einstein’ın ölümü hakkında bilgi edinelim.

Albert Einstein ne zaman öldü? Einstein nasıl öldü?

Albert Einstein’ın ölümü, Albert Einstein’ın beyin ölümü; 18 Nisan 1955’te Albert Einstein’in iç kanama geçirmesi sonucu gerçekleşmiştir. İsrail’in kuruluşunun yedinci yıl dönümü nedeniyle bir televizyon konuşmasının taslağını hazırlıyorken, hazırlığını bitiremeden Albert Einstein hayatını kaybetti.

Albert Einstein kaç yaşında öldü? Einstein nerede öldü?

Einstein ameliyatı şu sözlerle reddetti: “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu zarif bir şekilde yapmak istiyorum”. Albert Einstein 76 yaşında Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te yaşamını yitirdi.

Albert Einstein’ın beyni ve gözleri çalındı mı?

Otopsisi sırasında Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi ve Albert Einstein’ın ölüm nedenini belirlemesi gerekiyordu. Thomas Stoltz Harvey, Albert Einstein’ın beyni kafatasından çıkarıldıktan sonra kendi kendine: “İşte bu, Albert Einstein’ın beyni, dünyamız hakkında her şeyi değiştiren beyindir.” demiştir.

Albert Einstein öldükten sonra vücudunun putlaştırılarak tapılmasını istemiyordu. Fikirlerine ve bilime olan katkısına odaklanılması gerektiğine inanıyordu. Bunun için ailesi tarafından öldükten sonra yakılması fikri ortaya atıldı. Harvey bedeni yakılması için hazırladı. Albert Einstein’ın beyni ise kendisinin sefer tasına koydu ve evine götürdü. Böylece Einstein’ın beyni çalınmış oldu.

Albert Einstein’ın gözleri..

Albert Einstein’ın beyni ve gözleri çalındı mı? Albert Einstein’ın beyni ve gözleri çalındı ise kim çaldı?

Albert Einstein’ın gözlerini ise pataloji labaratuvarında çalışan Henry Abrams çaldı. Albert Einstein’ın gözleri ise şu an New York’ta güvenli bir yerde tutuluyor.

Albert Einstein’ın beynini karısının evinde unuttu!

Albert Einstein’ın beyni ise gözleri kadar şanslı olamadı. Bir mezar taşı bile olmayan Albert Einstein’ın beynini çalan Thomas Stoltz, beyni 240 parcaya bölerek özel sıvı içinde iki kavanozda sakladı. Kendi başına yaptığı araştırmalarda beyinde özel bir duruma rastlamadı. Eşinden ayrılıp dolayısı ile evi terk etmek zorunda kalınca Albert Einstein’ın beynini eski eşinin evinde unuttu. Karısının “Einstein’ın beynini çöpe atacağım gel al!” tehdidi üzerine Thomas Stoltz Albert Einstein’ın beynini alıp, uzun süre kendi evinde ki bira dolabının içine sakladı. Einstein’ın ölümünden 40 yıl sonra ise nihayet Thomaz Stoltz, Kanadalı Nöroloji uzmanı Sandra Witelson’a Albert Einstein’ın beyninden elli parça verdi. 1997 yılında 84 yaşına gelen Stoltz, Einstein’ın beyninin bir kısmını Einstein’ın torunu Evelyn’e vermek için uzunca bir yolculuk yapıp Kaliforniya’ya gitse de torunu bunu tavuk çorbasına benzettiği için almadı. Albert Einstein’ın ölümünden 42 yıl sonra Albert Einstein’ın beyninden kalan bazı parçalar Chicago Sağlık ve Tıp Ulusal Müzesi ve daha sonra ki süreçte ise Albert Einstein’ın beyninin kalan birkaç parçası da Philadelphia Müzesinde güvene alındı.

Albert Einstein’ın beyninin farkı ve sırrı

Albert Einstein’ın beyninden kalan daha büyük bir parça ise 53 yıl sonunda çalındığı Princeton Hastanesi’ne geri döndü. Albert Einstein’ın beyninin geri kalan parçalarının akıbeti ise bilinmiyor. Yapılan incelemeler ise, Albert Einstein’ın beyninde bulunan ve beyin nöronlarını besleyen glial hücrelere odaklanmıştı. Albert Einstein’ın beyninde normal bir insana göre daha fazla glial hücre bulunduğu tespit edildi.

İnanç Kaya
Site içi düzenleme: Obbule

Leave a Reply

2 × three =